Každý z nás chce piť čistú, zdraviu prospešnú vodu. Pre dosiahnutie tohto cieľa si mnohí kupujeme rôzne filtračné zariadenia, pričom kanvice patria medzi tie najbežnejšie a najčastejšie používané. To, či filtrácia má nejakú účinnosť a prefiltrovaná voda je iná, vieme do istej miery posúdiť aj sami podľa zmeny jej senzorických vlastností ako je chuť (znížený obsah chlóru), čírosť vody (odstránený zákal a mechanické nečistoty), prípadne podľa zníženej tvorby vodného kameňa v rýchlovarnej kanvici (znížený obsah minerálov).
Čo však s nečistotami, ktoré nemajú žiadnu chuť ani sa navonok nijako neprejavujú (ťažké kovy, baktérie, mikroorganizmy)?
Tu sa buď musíme spoliehať na tvrdenie výrobcov či si dané filtračné zariadenie s nimi poradí alebo si filtračnú schopnosť overíme laboratórnym testom. To sme urobili my.
Pre test sme zvolili najbežnejšie dostupné kanvice:
Quell Eiva, Brita Marella a Laica Norma 3000
Samotné testy vykonalo akreditované laboratórium EL s.r.o. v Spišskej Novej Vsi. Všetky kanvice boli úplne nové a podľa návodov aktivované (2x prefiltrovaný objem obecnou vodou). Vstupná voda pred filtráciou obsahovala väčšinu kontaminantov, ktoré sa môžu nachádzať v pitnej vode, v presne zmeranej koncentrácií. Po prefiltrovaní vody laboratórium opätovne urobilo chemický aj mikrobiologický rozbor všetkých vzoriek.
Pozrite si výsledky jednotlivých rozborov:
Kanvica Quell Eiva, ktorá využíva filtračnú technológiu pochádzajúcu z NASA, dosiahla takmer pri všetkých nečistotách omnoho lepšiu účinnosť filtrácie než ostatné porovnávané kanvice.
Voda z kanvice Quell Eiva bude mať nielen lepšiu chuť, ale bude tiež zbavená takmer všetkých nečistôt. Vďaka schopnosti odstraňovať z vody mikroorganizmy, Vám poslúži nielen doma ale aj pri cestách do zahraničia.
TEST PROTOKOLY:
Mikrobiologický rozbor:
Vstupná voda pred filtráciou
QUELL výsledky po filtrácii
BRITA výsledky po filtrácii
LAICA výsledky po filtrácii
Chemický rozbor: